środa, 29 maja 2013

Ustawa o urlopie macierzyńskim przyjęta


Ustawa o urlopie macierzyńskim w końcu doczekała się szczęśliwego finału.
Za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy posłowie (409), nikt nie był przeciw, ani tez nikt nie wstrzymał się od głosowania.

Od dnia 17 czerwca 2013 r. rodzicom dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. przysługiwać będzie prawo do 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego oraz  6-tygodniowego urlopu dodatkowego. Natomiast przyznany 26-tygodniowy urlop rodzicielski będzie mógł być dzielony pomiędzy matkę i ojca (źródło: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/sejm-uchwalil-dluzsze-urlopy-rodzicielskie,7594543546)

Kolejnym przywilejem tej ustawy jest fakt, iż urlop macierzyński dotyczyć będzie wszystkich matek, które mają opłacane ubezpieczenie chorobowe, czyli oprócz zatrudnieni n etat również obejmie umowy zlecenia, czy samozatrudnienie.

Oczywiście, jakw  przypadku każdej ustawy, ma ona swoich zwolenników, jak również grupę rozczarowanych, którymi w tej sytuacji są matki dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2013 r. Trudno jednak dogodzić każdemu, ale z drugiej strony nie ma co się dziwić takiej reakcji, gdy na przykład zaledwie 1 dzień (np. w przypadku urodzenia dziecka 31 grudnia 2012 r. ) może zaważyć na tym, czy matka będzie objęta ustawą.

Ustawa jest naprawdę korzystna, jednak czy będzie w stanie przekonać młodych ludzi, aby decydowali się na zakładanie rodzin i posiadanie potomstwa? Zobaczymy i zarazem czekamy na kolejne korzystne zmiany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz